RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TARIKH : 21 April 2011
MASA : 7.50 pagi – 8.30 pagi
TAHUN : 4 Kenanga
BILANGAN MURID : 20 orang
TEMA : Buah-buahan
TAJUK : Buah-buahan Tempatan
Hasil Pembelajaran
Fokus utama :
1.5 Memberikanpenjelasantentangsesuatuperkara yangtersuratdan
tersirat.
Aras 1 (i) : Menjelaskanisi yang tersuratdantersiratberdasarkan
sesuatubahanbacaan.
Fokus sampingan :
8.2 Membinadanmenulisayattunggaldanayatmajmukdalamsesuatupenulisantekstentangsesuatutajuk.
Aras 1 (ii) : Membinaayattunggaldanayatmajmukberdasarkantajuk.
ObjektifPelajaran :
Pada akhirpengajaran dan pembelajaranmuriddapat :-
i. Menyatakan sekurang-kurangnya dua isi tersurat berdasarkan teks yang diedarkan.
ii. Membina sekurang-kurangnya lima ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberi.
iii. Membina sekurang-kuranya tiga ayat majmuk berdasarkan ayat tunggal yang dibina
Sistem Bahasa :
i. Tatabahasa
ii. Kosa Kata
Pengisian kurikulum:
i. Ilmu : Kajian Tempatan
ii. Nilai Murni : Kerjasama, tolong-menolong, menghargai nikmat Tuhan, menghormati
iii. Kemahiran Bernilai Tambah:
a. Kemahiran berfikir : menjana idea,
b. Pembelajaran Konstekstual : mengaitkan pembelajaran dengan kehidupan seharian
Bahan Bantu Mengajar :
i. Petikan Teks
ii. Kotak Ajaib
iii. Lagu Nasyid Buah-buahan
iv. Kad Perkataan
Pengetahuan sedia ada :
i. Murid-murid pernah melihat dan memakan buah-buahan tempatan di kawasan sekitar
ii. Murid-murid mengetahui penggunaan kata hubung
iii. Murid-murid memahami jenis-jenis ayat tunggal dan ayat majmuk
Langkah/ masa | Isi Pelajaran | Aktiviti P&P | Catatan |
Set Induksi 5 minit | Tayangan Video lagu Nasyid Buah-buahan Soalan: Apa yang terdapat dalam Video klip lagu Jawapan: Buah-buahan tempatan | - Murid diminta untuk menyanyikan lagu yang dipaparkan - Guru bertanyakan murid tentang buah-buahan yang pernah dimakan - Guru memberitahu tajuk pelajaran, iaitu Buah-Buahan Tempatan. -Murid menyanyikan lagu yang dipaparkan - Murid menjawab soalan yang diajukan guru | BBM: -Video lagu Nasyid Buah-buahan Teknik: - sumbang saran Nilai: - Menghargai nikmat kurniaan Tuhan KBT: Kemahiran berfikir. |
Langkah 1 10 Minit | Edaran Kotak Ajaib (Lampiran 1) Teks Buah-buahan (Lampiran 2) | Aktiviti guru - Guru menyerahkan kotak ajaib kepada murid - Murid dikehendaki hanya mengambil satu kad. - Murid diminta duduk dalam kumpulan berdasarkan kad gambar yang sama. -Guru mengedarkan teks buah-buahan tempatan kepada murid. - Guru meminta murid membaca teks secara beramai-ramai - Guru bersoal jawab dengan murid mengenai isi yang tersurat dan yang tersirat. | F.U. 1.5. A.1 (i) BBM: -Teks Buah-buahan tempatan - Kotak Ajaib Teknik: - Soal jawab, Bacaan mekanis, Kemahiran berfikir. Nilai: - Kerjasama |
Langkah 2 12minit | - Paparan slaid ayat tunggal dan ayat majmuk Kad perkataan (Lampiran 3) | -Guru menerangkan ayat tunggal dan ayat majmuk kepada murid. - Guru mengedarkan kad perkataan buah-buahan mengikut kumpulan - Guru meminta murid berbincang dengan ahli kumpulan membina tujuh ayat tunggal atau lebih berdasarkan kad perkataan | BBM : - Slaid nota ayat tunggal dan ayat majmuk - Kad perkataan Nilai: - Menghormati |
Langkah 3 8 minit | MembinaKaranganPendek Gambar Buah-Buahan (Lampiran 4) | -Guru mengedarkan gambar buah-buahan mengikut kumpulan - Guru meminta murid membina karangan pendek berdasarkan gambar yang diberi. -Murid membina karangan pendek secara individu berdasarkan gambar yang diberikan mengikut kumpulan. | F.S. 8.2. A.1 (i) Sistem Bahasa Morfologi membina ayat. Nilai: - Tolong-menolong |
Penutup 5 minit | Kognitif Murid dapat membina ayat tunggal dan karangan pendek Sosial Murid dapat bekerjasama dengan rakan kumpulan untuk menyiapkan tugasan. | -Guru merumuskan isi pelajaran yang dipelajari hari ini. - Guru mengucapkan tahniah kepada murid-murid kerana berjaya mengikuti pelajaran pada hari ini. - Guru meminta murid untuk menyanyikan semula lagu Nasyid Buah-buahan. | Lagu Nasyid buah-buahan. KBT: - kajian masa depan. Nilai: - Kerjasama |
Refleksi :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment